Get Up to 40% OFF New-Season StylesMenWomen * Limited time only.

Jak připravit krbová kamna a vložky na zimu | 7 praktických rad

Úvodní fotografie k blogovému článku společnosti Kamna z výroby / Kamna Schejbal s názvem "7 praktických rad, jak připravit kamna na zimu"

Jak připravit krbová kamna a vložky na zimu | 7 praktických rad

S příchodem chladnějšího počasí přichází nová topná sezóna, která oficiálně začíná 1. září. Především to ale znamená, že je nejvyšší čas připravit na zimu i vaše krbová kamna a krbové vložky. Přinášíme Vám sedm praktických rad, jak vyčistit krbová kamna a zkontrolovat, jestli máte vše v pořádku. Případně vám pomůžeme a uvádíme kontakt. Pojďme na to:

1) Kontrola a vyčištění prostoru spalovací komory a prostoru popelníku

Vyčištění spalovacího prostoru provádíme nejprve smetáčkem a následně vysáváme průmyslovým vysavačem. Je to pohodlný a osvědčený způsob, při kterém neuděláme tolik nepořádku.

Po vyčištění spalovací komory uděláme kontrolu, zda nejsou poškozené žáruvzdorné vyzdívky. Prasklina nevadí, nesmí ale část chybět. Dále zkontrolujeme stav litinového roštu a deflektory. Deflektor je clona, přepážka, která zpomaluje odvod spalin do komína a tím zvyšuje účinnost kamen.

čištění komínů

2) Kontrola a vyčištění spalinových cest od spalovací komory ke komínu

K vyčištění spalinových cest používáme průmyslový vysavač. Hadici vysavače prostrčíme až do samotného komínu. Musíme demontovat i deflektory a přepážky v komoře. Postup demontáže většinou obsahuje návod k použití kamen. Čištění opakujeme, dokud slyšíme, že vysavač nasává nečistoty.

Po vyčištění spalinové cesty, zkontrolujeme vizuálně těsnost kouřovodů a jejich spoje. Všechny spoje by měli být zajištěné šroubkem, aby je bylo možné rozebrat. Do obtížně přístupných míst, montují naši technici kouřovody s čistícím otvorem, např. koleno 90° 150mm s čistícím otvorem.

3) Vyčištění a kontrola komínu

K vyčištění a kontrole komínu si pozvěte kominíka. Budete také min. 1x za rok potřebovat potvrzení o provedené kontrole a vyčištění.

4) Kontrola těsnění přikládacích dvířek, případně dvířek k popelníku

Těsnící šňůra do krbových kamen použitá k těsnění dvířek je velmi namáhanou součástí kamen. Vlivem vysokých teplot a mechanickému namáhání má omezenou životnost. Proto je třeba jí pravidelně kontrolovat. Těsnost dvířek je nezbytná ke správné funkci regulace hoření.

Kontrolu můžete provést vizuálně, nebo použít úzký proužek papíru, který vložíte mezi tělo kamen a dvířka. Dvířka pak zavřete a zkuste vytáhnout proužek papíru. Měl by jít vytáhnout s odporem, jak těsnící šňůra přitlačila papír k tělu kamen. Tento test těsnosti proveďte na všech styčných plochách těsnící šňůry dvířek kolem dokola. Test provádějte na kamnech, která nejsou v provozu a jsou studená.

5) Kontrola a vyčištění žáruvzdorného skla

Žáruvzdorné sklo vyčistěte. Použít lze například spolehlivý čistič skel krbových kamen od českého výrobce PE-PO. Po vyčištění sklo zkontrolujte, zda nemá praskliny.

Sklo by se rozhodně nemělo dotýkat žádných částí konstrukce dvířek napřímo. Vždy by mělo být mezi sklem a ostatními částmi dvířek těsnění.

Řeší to například těsnící pásek, nebo těsnící šňůra. Důvodem je rozdílná roztažnost materiálů, která může způsobit například prasknutí skla.

Čistič krbových skel pe-po

6) Kontrola a seřízení zavíracího mechanismu-kliky dveří

Při kontrole kliky a zavíracího mechanismu se zaměřte na plynulý chod. Zkontrolujte utažení všech spojovacích prvků a promažte pohyblivé části. K promazání používáme vazelínu odolnou do vysokých teplot, známou jako “měděná vazelína“. Také je potřeba seřídit přítlačnou zavírací sílu dvířek. Většina kvalitních výrobců má u svých kamen seřiditelnou vzdálenost zavírání. Můžete si tak nastavit sami nastavit sílu tlaku na těsnící šňůru dvířek.

7) Kontrola a vyčištění prostoru okolo konvekčního opláštění kamen

Pokud se delší dobu netopilo, je potřeba před zatopením vyčistit od prachu prostory uvnitř opláštění kamen. Zejména prostor pod horním víkem, mezi bočnicemi, na horní ploše kouřovodů, prostě všude, kam se dostanete běžným domácím vysavačem. Důvodem je usazený prach, který se po zatopení začne pálit a nepříjemně zapáchat. Před topnou sezónou bychom neměli zapomenout ani na kosmetické oděrky vzniklé během provozu krbových kamen. Tyto oděrky, nebo fleky nejprve omyjte horkou vodou s běžným saponátem. Nám se osvědčilo použití molitanové houbičky, kterou jsme namočili a pohodlně umyli zašpiněné plochy kamen. Pokud potřebujete opravit o větší oděrky barvy, je možné použít žáruvzdornou barvu ve spreji. Jde o shodnou a kvalitní barvu, kterou používáme při výrobě našich kamen.

Od projektu až po servis

Péče o zákazníka u nás nekončí prodejem kamen, nebo dobrou radou. Pokud si s uvedeným servisem neporadíte sami, nebo se tím třeba nechcete vůbec zabývat, obraťte se na nás. Náš technik vše zajistí a provede odborný servis přímo u vás doma. Zakládáme si na kvalitní péči o naše klienty.

Martin Schejbal
tel.: 608 967 387
Konstrukce a výroba krbových kamen a vložek.
www.kamnazvyroby.cz

Sdílet tento článek