Get Up to 40% OFF New-Season StylesMenWomen * Limited time only.

Jak se vyrábí kachle pro naše kachlová kamna s akumulací

Jak se vyrábí kachle pro naše kachlová kamna s akumulací

Výroba kachlů 

Pro naše kachlová kamna a kachlová kamna s akumulací, používáme kachle české výroby. Podařilo se nám najít spolehlivého výrobce s dlouholetými zkušenostmi v oboru, který se zabývá také výrobou tradičních kachlů, které známe z kamen našich babiček, společnost Terra kachle s.r.o.

 

  • Historie
  • Technologie výroby a materiál
  • Přežah
  • Kalibrace
  • Glazování
  • Finální výpal
  • Glazura Krakele
  • Kontrola

 

Kachle se v České Republice vyrábí velmi dlouho, již v roce 1760 založil kamnářskou dílnu, např. Johann Sommerschuh, který nebyl rozhodně první. I v dnešní moderní době jsou kachle velmi oblíbené a používané při výrobě a stavbách kamen. Je to především pro jejich schopnost akumulace a sálavého předávání tepla. Povrchová úprava-glazura pak uspokojí jak potřeby moderního designu, tak klasických tradičních kamen.

Pro naše kachlová kamna se používá technologie výroby: litím do forem. Sádrové formy se plní speciální litou keramickou hmotou, s vysokým obsahem šamotu. Právě obsah šamotu, který je u našeho výrobce přes 50%, zaručuje dobrou akumulační schopnost kachloví. Po zavadnutí se pak kachle retušují, kalibrují na přepsané rozměry a tvar a následně se dosušují.

             

 

První přežah se provádí po usušení. Při této operaci se teplota uvnitř elektrické pece pohybuje: okolo 1000 °C Výpal trvá několik hodin a po vypálení musí pec pomalu vychladnout, kachle tak chladnou po vypálení i desítky hodin.

Po prvním přežahu se provádí znovu kontrola, kalibrace rozměrů, ploch a úhlů. Ručně se musí každá kachle opracovat, doladit a připravit pro nanesení povrchové úpravy.

Nanesení povrchové úpravy se říká: glazování.

 

Glazování se provádí ručním nanášením, stříkáním glazury v předepsaném množství pro každý odstín glazury. Glazury můžou být lesklé, nebo i matné. Dále se glazury dělí na krycí, transparentní a efektující. Zvláštností některých glazur je pak tzv. háris, tak jsou označovány mikroskopické vlasové trhlinky v povrchu glazur. Tyto nejsou vadou na kráse, ale naopak standardní vlastností povrchů zpravidla lesklých glazur.

 

 

Další specialitou našeho dodavatele kachlí je povrch: krakele, který se vyznačuje originální kresbou na každé jednotlivé kachli, což pak ve výsledku na kamnech jako celku vytváří ojedinělý design. To že nejsou všechny kachle stejné, že je v podstatě každý kus originálem dělá z kachlí tak žádanou komoditu i u architektů, designerů a výrobců jako jsme my.

Finální Výpal se provádí stejně jako první přežah v elektrické peci při vysokých teplotách. Finální výpal glazur trvá stejně jako první několik hodin a také zde musí pec pozvolna vychladnout, což může trvat i dva dny.

Tento proces nelze urychlit, protože by mohlo dojít k popraskání glazur a znehodnocení celé dávky pece.

Kontrola každého kusu kachle je samozřejmostí a do expedic pak mohou být uvolněny jen ty kvalitní kusy. Výroba kachloví je náročný a zdlouhavý proces ruční výroby, vyžadující řemeslné zkušenosti.

Pokud se spojí řemesla dohromady a vzniknou třeba krbová kachlová kamna s akumulací je to výsledek snažení obou našich firem a všemi lidmi, kteří za touto prací stojí.

 

 

Sdílet tento článek